Öğrenmek İstiyorum

Çocuk ve Teknoloji: Evebeynler İçin 10 İpucu

 Kabul edelim veya etmeyelim, çocuklar dijital bir dünyada büyüyorlar, medya ve dijital aletler ise yaşantımızın önemli bir parçası. Uygun kullanıldığında yararları tartışılmayacaktır, ancak çocuklarda sağlıklı düşünme ve gelişim için yardımlarımızın çok önemli olduğunu da akıldan çıkartmamak gerekir.

Çocukları teknolojiden koruma için neler yapalım?

- Çocuğunuzun yaşamında yer alan teknolojiyi kabul edin, ancak sanal alemde nerelerde dolaştığını, kimlerle arkadaşlık yaptığını da bilmeniz gerektiğini unutmayın.
- Kullanım zamanı ve sınırlarını iyi belirleyin, uygunsuz sitelere girişini engelleyin, kurallarınızı esnetmeyin.
- Yaşına uygun oyunları belirleyip, ikili iletişime de olanak sağlayacağından, oyunları birlikte oynayın,
- Oyun sırasında farkında olmadan kullandığınız bir argo kelime hiç ummadığınız bir anda karşınıza çıkacak ve sizi rahatsız edebilecektir, rol model olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.
- Yüz yüze iletişimin değerini bilin. Özellikle küçük çocuklar iki yönlü iletişim yoluyla çok iyi öğrenirler, teknolojinin karşılıklı iletişimin önüne geçmesine izin vermeyin.
- Yemek zamanı, ailenin bir masa etrafında buluşması için harika bir fırsattır, bu anın bütünlüğünü teknoloji araçları ile bozmayın.
- Teknolojiyi duygusal bir emzik gibi kullanmasına olanak tanımayın. Herhangi bir olumsuzlukta hırçınlaştığında veya ağladığında akıllı telefonda oyun açarak susturmak olasıdır, ancak doğru bir yol değildir, unutmayın.
- Okul ödevini yaparken teknolojiden yararlanacaktır, ancak hazır bir ödevi internetten alıp, okula götürmesine izin vermeyin.
- Çocukların sosyal medya hesabı açması uygun değildir. Yaşına uygun sosyal medya hesabı açtığında ise, uygunsuz davranışların süresiz dijital ayak izi bıraktığını öğretmeyi unutmayın.
- Çocuk her zaman çocuktur, teknolojiyi kullanırken hata da yapacaktır, empati yaparak hatayı düzeltmesine olanak tanımalısınız.

Aile, arkadaş, öğretmen ile yüz yüze iletişim, çocuğunuzun bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı olmasını sağlayacaktır, onların teknoloji aletlerinin arasında kaybolmasına olanak tanımayın.