Öğrenmek İstiyorum

Öfke Nöbetleri

An gelir, yürümeye başlayan çocuğunuzu tanıyamaz hale gelebilirsiniz. Hırçın, durdurulamayan çığlıklar atan ve sizin de sabırlarınızı zorlayan davranış değişiklikleri içerisine girmiş olabilirler. Kaçıp kurtulabilir misiniz? Böyle bir yol olamayacağına göre, bu olumsuzluğu eğitim için fırsata çevirerek, kriz yönetimi planları yapmalısınız.

Neden çocuklar öfke nöbetine girer?

Sıklıkla bir ile üç yaş arasında çığlıkla ağlama, tekmeleme, vurma, nefesini tutma, başını çarpma şeklinde karşımıza çıkar. Aslında çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır ve üzgün ya da sinirli olduğunun göstergesidir. Yeni yürümeye başlayan çocuk henüz daha kendisini ifade etmekte zorluk çekmektedir. Yorgun, aç, hasta olabilir, ya da elde etmek istediği bir şeye sahip olamamıştır, Dil becerileri geliştikçe nöbet sıklığı da azalmaya başlayacaktır.

Krizle mücadele için ipuçları.


- Krizi başladığı anda çözmeye çalışın.
- Pozitif olun, olumlu davranışlarını farketmesi için böyle durumlarda övgü ve küçük ödüllerle ödüllendirin.
- Kontrolun kendisinde olduğu duygusunu uyandırın. ‘’Elma ye’’ derseniz, olumsuz yanıtla karşılaşacağınız açıktır, ‘’elma mı, armut mu yemek istersin’’ diye sorduğunuzda ise olumlu yanıt alma şansınız artacaktır.
- Çocuğunuzun krize girmesine neden olabilecek obje, ya da objeleri bulunduğu ortamdan uzaklaştırmaya çalışın. Sehpanın üzerindeki biblo çocuğun dikkatini çekecek ve almaya çalışacaktır, bir süre bibloyu ortadan kaldırırsanız ‘’yorgan gitti, kavga bitti’’ olacaktır.
- Krize neden olan obje yerine alternatifler üretin veya ortamını değiştirin.
- Yeni beceriler kazanmasına yardımcı olun, becerilerini ödüllendirin.
- Birşey istediğinde hemen kestirip atma yerine, olabiliri de düşünün.
- Öfkeye neden olan talebini yerine getirirseniz, öfkeyi ödüllendirmiş olacağınızı unutmayın.
- Öfkeye, öfkeyle karşılık vermeyin, önce siz öfke kontrolunuzu yapın.
- Örnek teşkil edecek eylemlerden kaçının. Siz öfkelendiğinizde bağırıyorsanız, çocuğunuz da çığlık atacaktır.
- Tüm önlemlere rağmen öfke nöbetleri devam ediyorsa doktorunuza baş vurun.