Öğrenmek İstiyorum

İyi Anne Baba Olmak

 Siz ve çocuğunuz arasında iyi bir iletişim, pozitif ilişki geliştirilmesi için çok önemlidir. Bebekliğinden itibaren kurduğunuz sıcak ilişki, büyüdükçe her konuyu konuşmayı kolay hale getirecektir.

Çocukla iyi iletişimin temeli, eşlerin birbirlerine karşı davranışları, sevgi ve saygısı ile başlar. Huzurlu ortamda büyüyen çocuk, her türlü endişeyi de uzağında tutar.

Çocuğunuzla İletişimin Anahtarları

- Zaman ayırın. Ne kadar yorgun olursanız olun, oynamak, konuşmak için fırsat kollayın. Özel bir zaman oluşturma çabanız, ona, ne denli önemli olduğunu hissettirecektir.

- Doğru bir şey yaptığında övün. Övgünüz, aynı davranışın tekrarını ve yerleşmesini sağlayacaktır. Övgünüz dürüst ve samimi olsun.

- Sizinle konuşmak istediğinde, tüm dikkatinizi vererek dinleyin. Etkin dinleme sakinleştirici özelliktedir, kriz varsa, başlamadan bitirecektir.

- Söylediklerini önemsediğinizi hissettirin.

- Onu anlamaya çalışın.

- Hata yapacağını aklınızdan çıkarmayın, yaptığı hatalar doğruyu bulmasını sağlayacaktır. Yeter ki, anlayışlı olun.

- Kulak misafiri olduğunu hissettiğinizde, iyi davranışlarını, anneanne, babaanne, dede ile paylaşın.

- Birlikte okuyun. Hiçbir yaş, okumaya başlamak için erken değildir. Okuma, kelime dağarcığını geliştirir, bilgi ve anlama yeteneğini güçlendirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Ayrıca birlikte zaman geçirmeniz için fırsat yaratacaktır.

- Size yapılmasını istemediğiniz davranışları, ona yapmayın.

- Ona karşı hatalı bir davranışınız olduğunda, özür dilemekten çekinmeyin.

- Yüksek sesle konuşmayın, bağırarak sindirmeye çalışmayın. Size olan saygı ve güveninin azalmasına neden olmayın.

Dr.Cihan AVAROĞLU Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı